Neurofeedback jako skuteczne narzędzie wspierające wyniki sportowców

Biofeedback (BF) i neurofeedback (EEG BF lub NF) oferują wiele możliwości rozwoju i doskonalenia różnych umiejętności potrzebnych do zdobywania osiągnięć w sporcie. Zazwyczaj umiejętności umysłowe uznawane za ważne w sporcie obejmują rozmowę wewnętrzną, wyobraźnię, wyznaczanie celów, zarządzanie energią, skupienie uwagi, pewność siebie i gotowość do rywalizacji[1]. Dodatkowo BF / NF mogą przynieść korzyści w redukcji zmęczenia, zapobieganiu urazom, regeneracji oraz w przyspieszeniu uczenia się /wykonywania umiejętności.

BF w sporcie ma długą historię wynalazczości z trenerami, sportowcami i psychologami sportowymi projektującymi lub dostosowującymi urządzenia do dalszego treningu sportowego. Przykłady obejmują użycie poziomicy stolarskiej na kanadyjskim czółnie lub kajaku w celu uzyskania informacji o ruchu ciała na wodzie; stanie z jedną stopą na każdej z dwóch wag w celu pomiaru zmian ciśnienia ciała podczas wydarzeń strzeleckich; taśma klejąca na czole, ostrzegająca sportowca o skurczach mięśni; lub trener ściskający dłonie swoim sportowcom w celu określenia temperatury skóry i pocenia się rąk, co może być dokładnym wskaźnikiem nie tylko gotowości do zawodów, ale także obawy przed porażką.

Wykorzystanie profesjonalnie zarządzanego BF / NF w sporcie zyskało mocniejszy przyczółek w sporcie zawodowym, np. w klubach piłkarskich we Włoszech, Anglii i Hiszpanii[2] oraz w drużynach hokejowych w Kanadzie, gdzie włączono BF / NF do programów szkoleniowych. Drużyny olimpijskie z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Południowej Afryki nadal zwiększają liczbę uczestników, którym zapewnia się BF / NF w specjalnie zaprojektowanym pomieszczeniu[3]. Prywatne kluby wielu dyscyplin sportowych kupują obecnie sprzęt BF / NF do wspomagania w dyscyplinach takich jak gimnastyka, baseball, judo, tenis i inne sporty. Niektóre kluby korzystają z usług profesjonalnie wyszkolonych konsultantów, inne kupują sprzęt, a ich personel sportowy „uczy się na bieżąco” korzystania z tych narzędzi.

Praktykujący BF/NF w sporcie zasadniczo podążali za paradygmatami używanymi w tradycyjnym stosowaniu BF do celów medycznych i psychologicznych. Niedawno zaproponowano modele integracji BF/NF z otoczeniem sportowym[4][5]. W kilku przeglądach przedstawiono tylko te badania, w których uczestniczyli sportowcy, biorąc pod uwagę, że istnieje znacząca różnica między nimi a nie-sportowcami, którzy często są badani.

Większość prac opublikowanych na temat BF/NF w sporcie składa się z badań terenowych lub interwencji klinicznych, przy bardzo niewielu dobrze kontrolowanych projektach badawczych. Celem tego opracowania jest przedstawienie podsumowania, a nie dogłębnego, krytycznego przeglądu literatury, aby zilustrować istniejące możliwości. Brak odpowiednich grup kontrolnych, niejasna metodologia i metody statystyczne, uwzględnienie niewalidowanych miar wyników i tym podobne, w wielu przypadkach uniemożliwiają wyciągnięcie mocnych wniosków, jednak, ogólnie rzecz biorąc, zachęcające raporty o wynikach wydają się stanowić pomocne wskazówki i sugestie dotyczące przyszłych badań. Ponadto, bardzo niewiele badań zostało przeprowadzonych w rzeczywistych warunkach sportowych, ze względu na zakaz używania sprzętu badawczego w sporcie. Czytelników zainteresowanych bardziej dogłębnymi przeglądami BF w literaturze sportowej odsyła się do innych źródeł (Ash i Zellner, 1977; Blumenstein, BarEli i Tenenbaum, 2002; Collins i McPherson, 2006; Hatfield i Landers, 1983; Leonards, 2003a , 2003b; Petruzzello, Landers i Salazar, 1991; Sime, 1985; Tenenbaum, Corbett i Kitsantas, 2002; Wilson i Hamilton, 1983; Zaichkowsky i Fuchs, 1988). W przypadku recenzji skupiających się na EEG i EEG BF w literaturze sportowej czytelnicy mogą znaleźć inne interesujące badania (Gruzelier, Egner i Vernon, 2006; Hammond, 2007; Hatfield, Haufler i Spalding, 2006; Hatfield i Hillman, 2001; Lawton , Hung, Saarela i Hatfield, 1998; Vernon, 2005).

Badanie ma 11 stron i jest dostępne do przeczytania w Centrum.

To może Ciebie zainteresować

Neurofeedback dla żołnierzy

Neurofeedback dla żołnierzy

Neurofeedback dla żołnierzy Obecne badanie pokazuje, że poddanie się treningowi neurofeedback aktywności ciała...

Aby umówić się na wizytę diagnostyczną i wstępną sesję terapeutyczną, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

+48 503 526 907

centrumneuroterapii@gmail.com

Zachodniopomorskie Centrum Neuroterapii

ul. 3 Maja 25-27, piętro II, gabinet 311.
70-215 Szczecin
NIP: 8522666280