Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym w leczeniu epilepsji

Czy terapia tDCS może skutecznie leczyć epilepsję (padaczkę)? Oczywiście, że tak!
Według niedawnego przeglądu badań medycznych, w którym przeanalizowano 27 prób klinicznych/opisów przypadku, katodowa stymulacja tDCS jest zarówno bezpieczną, jak i skuteczną techniką kontroli napadów u pacjentów z lekooporną ogniskową padaczką. W trakcie obserwacji w 84% (21/25) z włączonych badań zgłoszono zmniejszenie częstości napadów, a w 43% (6/14) zaobserwowano zmniejszenie częstości wyładowań padaczkopodobnych w EEG. Nie zgłoszono żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych.
Ogólnie rzecz biorąc, najczęściej oceniane wyniki były związane z napadami klinicznymi (np. częstość napadów raz na miesiąc lub tydzień), przy czym pozytywne wyniki oznaczały, że częstość napadów padaczkowych uległa znacznemu zmniejszeniu po aktywnej stymulacji, i były zgłaszane w większości badań, w których oceniano ten wynik (21 z 25). Jednak istniała duża zmienność zarówno pod względem wielkości, jak i czasu trwania efektów następczych. Biorąc pod uwagę cztery z ośmiu największych randomizowanych badań kontrolowanych z próbkami lekoopornymi, pojedyncza sesja katodowego tDCS doprowadziła do zmniejszenia miesięcznej częstotliwości napadów w ciągu jednego miesiąca w dwóch badaniach, podczas gdy inne badanie, które wdrożyło dłuższą obserwację po zintensyfikowanym protokole z 14 sesjami, pozytywne efekty wykryło przez maksymalnie pięć tygodni.
Katodowy tDCS wydaje się szczególnie istotny w kontekście lekoopornej ogniskowej padaczki, gdy leczenie farmakologiczne i chirurgiczne zawiodło lub nie wchodzi w grę.
Chorujesz na epilepsję lub znasz kogoś, kto choruje? Nie czekaj i umów się na terapię tDCS w Zachodniopomorskim Centrum Neuroterapii! Skorzystaj z leczenia bezpiecznego, skutecznego i opartego na najnowszych wynikach badań klinicznych. Tel. 503 526 907, Szczecin, 3 Maja 25-27, gabinet 311.

To może Ciebie zainteresować

Aby umówić się na wizytę diagnostyczną i wstępną sesję terapeutyczną, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

+48 503 526 907

centrumneuroterapii@gmail.com

Zachodniopomorskie Centrum Neuroterapii

ul. 3 Maja 25-27, piętro II, gabinet 311.
70-215 Szczecin
NIP: 8522666280